Ruhu şad olsun.
13.06.2018
Ayak bakımı
27.07.2018
 
Bu sefer etrafımdan bana gelen sorulara bir cevap olsun diye, neden kendi kendime ritüel yapmaya başladım, ritüel nedir, elimden geldiğince, bildiğimce ve gönlümce anlattım. Keyifli okumalar, güzel dolunaylar!

Nedir?


Banyo yapmak, yemek pişirmek, yazı yazmak, sevişmek, yoga yapmak, namaz kılmak, yüz yıkamak… Her şey ritüel olabilir. Rutin ile ritüelin farkı ise farkındalıkta.

Neden?


Oynamak, anlamak, yavaşlamak, keşfetmek, bağlantı kurmak ve sevmek için her rutin bir ritüele, her tekrar eden eylem aşka ve ibadete dönüştürülebilir.

Nasıl?


  • Hazırlık: Kendimizi hazırlamak: Yemek yapmadan önce elleri yıkamak gibi fiziksel hazırlıkla beraber ‘neden şimdi bu eylemi gerçekleştireceğim, niyetim ne?’ kendimize sormak, bakmak, farkında olmak. Ortamı hazırlamak: Eylemi gerçekleştireceğimiz yeri seçmek ve gerekirse düzenlemek, örneğin banyo yapmadan önce mumları yakmak. Eğer işimiz, ritüelimiz, ibadetimiz bölünmesin istiyorsak beraber yaşadığımız insanlara gerçekleştireceğimiz eylemi haber vermek.
  • Eylem: Tek bir anda, tek bir nefeste, tek bir eylem gerçekleştirmek. Bir olmak, adanmak, odaklanmak. Seçtiğimizle kalmak ve diğer tüm eylemleri bırakmak. Bedenimde olanların, zihnimde dönenlerin, etrafta olan bitenin farkında olmak. Yapmak ve aynı zamanda olmak. Anda kalmak. Aşk ve şifaya kavuşmak.
  • Tamamlanma: Yemekten sonra bulaşıkları yıkamak, banyodan sonra mumları söndürmek gibi fiziksel kapanışlarla birlikte eylemimizle bizde içimizde ve dışımızda ortaya ne çıktı bakmak ve kutlamak.

Ana tanrıça kurabiyeleri

28 Haziran 2018 Dolunay Ritüeli

 
İdoller, tarih öncesi çağlarda tanrılara adak olarak sunulan, stilize tanrı ve tanrıça heykelcikleridir. Daha çok ana tanrıça ve üretkenlik kültüyle bağlantılıdır. Genel olarak bağdaş kurarak oturan ana tanrıça heykelciklerinin soyutlanmış biçimlerini yansıtır.

Antalya Müzesi


1 Hazırlık


Bu ritüeli ne niyetle yapıyorsun? Eğer cevabın bir söz, dua ya da şarkı olarak gelirse kendine izin ver, istersen mırıldan, istersen şarkı söyle. Bu senin zamanın, gönlünden nasıl geçiyorsa öyle başla.
¼ bardak goji kurusunu (ya da incir, dut, kayısı, üzüm kurusu) ıslat. 10 dakika bekle. Beklerken...
Telefonunu sessize al, kendine sessiz ve çevrimdışı kalabileceğin bir zaman yarat.
Evde seninle birlikte mutfağı kullanan birileri varsa onlara haber ver. Ana tanrıça kurabiyeleri yapacağını, tek başına kalma ihtiyacını dile getir. Hem kendine, hem diğerlerine yapacağın eylemi bildir.
Kalan tüm malzemeleri tezgaha koy:
1 bardak badem (ya da kaju)
10 adet hurma
½ yemek kaşığı macademia yağı (ya da hindistan cevizi yağı)
2 çay kaşığı evinizde olan toz kurabiye baharatları: tarçın, zencefil, karanfil vb.
1 adet karıştırıcı mutfak robotu

2 Hamur yapmak


Meyve kurusunun suyunu süz. Meyve kurusuna, badem, yağ ve baharatları ekleyerek karıştırıcıdan geçir.
Hurmaları ekleyip biraz daha karıştır. Hamurdan eline alıp sıkıştırınca birleşiyorsa ve dağılımı gözüne güzel geliyorsa hamur hazır demektir.
Bu tür şeylere portakal kabuğu rendesi de çok yakışıyor. Ben bir de portakal çiçeği suyu kullanıyorum. Ortadoğu ülkelerinde çok kullanılıyor.

Tijen Inaltong, Mutfaktaki Yaban kitabının yazarı


3 Şekil vermek


Hamurdan minik bir parça al.
Ellerinin arasında top haline getir.
Ana tanrıça şekli vermek için topun ortasının biraz daha altından, iki yandan, iki parmağınla bastır. İki şişen yüzü düzlemek için avuçlarının arasına al, bastır. Tanrıçanın belini tekrar belirginleştir.
 
 
"Damağına, ruhuna değdiği gibi ne geliyorsa o an benim için en güzel tadı o belirliyor."

Berna Çol, Tohumu Pişirmek atölyelerinin yaratıcısı


4 Temizlik


Ellerinle birlikte kullandığın tezgahı, karıştırıcıyı, kaşığı, bardağı yıka ve temizle. Kendine bir bardak çay ya da kahve hazırlayıp yaptığın kurabiyelerin tadına ilk sen bak. Kısacık bir zamanda nasıl bir güzellik yarattın farkına var.
 

Ellerine sağlık!

 
Teşekkürler

Hazırladığım dolunay ritüel paketlerinden kendisi ve bir sevdiği için alarak bu yazıyı online olarak paylaşmamı destekleyen Sevgi Gülalp'a yeniden teşekkürler.
Kullandığım dış kaynak

Food Pharmacy - Super-tasty gingerbread cookies
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir