Boğaz Çıkartması
24.10.2018
Allah sonumuzu hayır etsin.
10.07.2019

Şükür Totemi

23 Kasım 2018 Dolunay Ritüeli

 
Kimimiz için başlamak, kimimiz için bitirmek zor olabiliyor. Aynı hafta iki farklı toplulukla çember kolaylaştırınca fark ettim ki, ben bu sıralar bitiriş ve kapanışlarda zorlananlardanım. Başlamadan önce gözümde canlandırmak, kendimi ve ortamı hazırlamak ne kadar kolay ve güzel geliyorsa, bitirmek, sonlandırmak, kapatmak o kadar zor(du) benim için.
Tek başıma bu işin içinden çıkamayınca çevremdeki bilirkişilerime danıştım. Kimiyle telefonda konuştuk, kimisiyle yazıştık. Bilge kadınlar vesilesiyle unuttuklarımı hatırladım:
  • Başlangıçlar gibi kapanışlara da özel bir zaman ayırmak gerek; ne olmuş ne bitmiş farkına varmak, teşekkür etmek ve kutlamak için alan aç.
  • Geceleri yatmadan kendime iyi geceler dileyip geçen günümü kutlayarak kapatabilirim. Dişlerimle beraber ruhumu da geceye hazırlamak önemli.
  • Her bitiş bir başlangıç. Belki de hayat düz bir çizgi değil de bir spiral ya da labirenttir.

Bu ayın ritüelinde Pam England'in İçgüdüsel Doğum kitabındaki doğum toteminden esinlenerek bir şükür totemi yapımı sunuyorum size. Dileğim her türlü kapanışta, hem ayrılıkları kabullenmek, hem de sonraki adımlara hazırlanmak için bize güç ve cesaret vermesi. Bu sefer ritüele benim gibi kadın çemberleri kolaylaştıran, çok sevdiğim arkadaşım Saara Luna'nın bu dolunay için Aztek tanrıçası Coyolxauhqui'den ilham alarak yaptığı çizimi eşlik ediyor.
Şükür olmuşlara, yaşanmışlara,
geçmiş günlere ve zamanlara,
attığımız adımlara, geçtiğimiz yollara,
bu ana dek bizimle olanlara.

Kutlu, bol şükürlü dolunaylar ❤
 
23112018_123112018_2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir