:::: MENU ::::

Ekip Olduk!

Ortak bulmak ve ortak olmak… Ekip kurmak ve ekip olmak… Sanırım benim için en büyük şükürlerden biri bu aşamaların hepsinden geçmiş olmak. 

Beraber üretmeye açık olunca ve sevilen, beğenilen, emek verilmek istenen bir iş yapınca ekibin büyümesi çok da zor değil. Bu yönden şanslıydık. Eşya Kütüphanesi’nde biz duyurmadan bile bizimle çalışmak isteyenler çıktı. Bence zor olan birbirini tamamlayan bir ekip olmak. Peki ne demek ekip olmak? Herkese göre tanım değişebilir, benim için tıkandığım noktaları başka birinin pıt diye çözmesi, benim göremediklerimi diğer kişilerin görmesi, en önemlisi ise ne iş yaparsam yapayım, ne söylersem söyleyeyim, güvende olduğumu hissetmek. Derler ya “aile gibi”, bence gibinin fazla kalması ekip olmak.

Bir de yazının ilhamı olan birbirini tamamlama kısmı var, tadından yenmiyor! Girişimciler için İsveç çakısı gibi olmaları lazım denir; yani her işten biraz anlamalı, tasarım, yazılım, bütçe oluşturma, vs. vs. İlk başta iki kişi olunca ister istemez öyleydik, Ayşe ile paslaşıp duruyorduk pek çok işi. Ama işte iki kişi top çevirmek ne kadar eğlenceliyse o kadar eğlenceliydi oyun. Şimdi ise gittikçe oynamak isteyenlerin artmasıyla oyun güzelleşiyor, renkleniyor. Ben birileriyle çay-kahve içerken bir bakıyorum bir issue açılıp kapanmış, bir sorunun ortaya çıkıp hallolması, hatta ben offline’ken birinin bir broşür tasarlayıp basıp dağıtması. Allahım ne büyük lütuf kalbi bir atanların birlikte üretmesi! 🙂

Nasıl ekip olduk?

  • Güzel işlerin güzel ekiplerden çıktığını gördük, ekip kurmak ve sonra da ekip olmak için zaman ve emek harcadık.
  • Güçlü ve zayıf yönlerimizi bulduk, kabul ettik.
  • Ekibe tam zamanlı, freelance, yarı-zamanlı, gönüllü tamamlayıcı kişiler kattık, katıyoruz. (Yakında C@rma‘da bizim de ilanlarımız olacak!)
  • Benzer değerlere sahip olduğumuz kişileri bulmak için, kimi zaman bilinçli, kimi zaman bilinçsiz, ODTÜ (Ayşe ile tanıştığım yer), Girişim Fabrikası (Didem’le tanıştığımız yer) ve Zumbara (Umutcan’ı bulduğumuz ilanı verdiğimiz paylaşım platformu) gibi ağları kullandık.
  • Biririmizden yardım istemekten çekinmiyoruz ve “Yardımcı olabileceğim bir şey var mı?” sorusunu -ekip içinde de- severek kullanıyoruz.
  • Birbirimizi daha yakından tanımak için kamp yaptık, ihtiyaçlarımızı ve armağanlarımızı listeledik, hayallerimizi paylaştık, taşlar boyadık.

♥ Çok şükür ekip olduk! ♥

DSC01657

 


So, what do you think ?