:::: MENU ::::

Hayal Tasarlayanlar

Eğer hayalinizi zihninizde canlandırırsanız olmasına vesile olursunuz derler ya, geçtiğimiz cuma günü bizim hayallerimiz iki koca sınıfın masalarını ve duvarlarını doldurmuştu… Sanki Eşya Kütüphanesi çok iyi bilinen bir sosyal işletme olmuş, etkisini büyütmek için gazetelerde kampanyaları çıkmış… Bir de bakmışız slogan olmuş yapmak istediklerimiz: “Parayı vermeyen de düdüğü çalar!”

DSC05784

DSC05773

DSC05821

Hayallerimizi önümüze seren Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü 2. Sınıf öğrencileriydi. Bahar döneminde Tasarıma Giriş dersi boyunca Eşya Kütüphanesi için yaptıkları tasarımlardı gözümüzü dolduran ve nefesimizi kesen.

Sunumlar bitip binanın dışına çıktığımızda üçümüzün de (Umutcan, Didem ve ben) sesi çıkmıyordu, şaşkın şaşkın gülümsüyorduk. Sessizliği kesen ben oldum: “Düşünsenize daha 2. sınıftalar!” Evet düşünsenize bu öğrencilerin okullarını bitirip, ya da bitirmeyip, sosyal işlere gönül vermeye devam ettiklerini.

Blog yazısını birkaç gündür yazamamış olma sebebim, aldığım ilhamla ne iş yapacağımı şaşırmış, gün aşırı sabahlamış olmam… Bu sebeple tek bir niyetle bitiriyorum yazıyı: Umarım bizden diğer sosyal girişimciler, aktivistler ve sivil toplum profesyonelleri, Didem Hoca’dan da diğer akademisyenler esinlenir de önümüzde ilhamla dolu pek çok gündüz ve gece olur.

Uykularımı kaçıran güzel sınıfa tekrar kocaman teşekkür! Tabii bizi bulan, dersinde yapılan ödevlerin ve projelerin “bir işe yaraması” vizyonuna sahip olan Didem Dayı’ya da. İyi ki varsınız, iyi ki yanımızdasınız!

Heyecanlananlara dipnot: Tüm fotoğrafları burada bulabilirsiniz, ama hemen yaymayın, daha onlar kampanya olacak 🙂


So, what do you think ?