:::: MENU ::::

İstanbul Paylaşım Haritası

Paylaşım haritası fikri ilk Zumbara ile aklımıza düştü, Gezi sonrası İstanbul’un farklı yerlerinde olan takas pazarlarını ve diğer etkinlikleri takip edebilmemiz için herkese açık bir harita yaratmışlardı. Aradan zaman geçti, Shareable‘dan bir çağrı geldi: bir günlük bir etkinlikle bulunduğumuz şehrin paylaşım haritasını çıkarmaya davet ediyorlardı, dünyadaki pek çok şehirle aynı anda! Çok çekici ve eğlenceli gözüküyordu, ama o zamanlar böyle bir organizasyona gücümüz yetmez dediğimiz için düzenlemeye el atmadık… 2015’te her ay düzenli buluşmalara niyet edince ‘İstanbul paylaşım haritası’ fikri bizi yeniden dürtmeye başladı. Biz de 2 Mayıs’ta TAK’ta yarım günlük bir buluşma ile haritamızı çıkardık, ta daaaaa!

Zorlandık

Yola çıkarken niyetimiz İstanbul’daki ‘tüm’ paylaşım hareketlerini bir haritaya işlemek ve herkese görünür kılmaktı. Tüm derken, neler giriyor paylaşım tanımının içine? İşte ilk tıkandığımız nokta bu oldu. 2. el paylaşıma girer mi, ya da kamusal olanlar? Her ücretsiz şey paylaşım sayılır mı? Ya topluluklar? STK’ları, sivil insiyatifleri ve öğrenci topluluklarını da işaretleyecek miyiz? Sorular böyle uzayıp gidiyor. Biz ‘yapabileceğimiz’ kısmını yapıp, neleri eklemediğimizi haritanın açıklamasına yazmaya karar verdik.

Eğer ‘Bunu unutmuşsunuz ama!’ dediğiniz bir yer, kurum, insiyatif varsa lütfen bilgi@esyakutuphanesi.com‘a yazın, ekleyelim. ‘Şu şekilde gruplandırılsa daha iyi olur.’ ya da ‘Haritacılıktan çok iyi anlarım!’ diyorsanız da bize ulaşın, haritamızı daha iyileştirebilir miyiz diye konuşalım.

Öneriler

Gönlümüzden geçen diğer şehirlerin, hatta belki kampüslerin de haritaları çıkarılmaya devam edilmesi. Bunun için kendi tecrübemizden de kısaca bahsedelim:

  • Shareable’ın kaynaklarından bol bol yararlandık bu süreçte. Hem Facebook grubunda bu işi daha önce yapmışlara aklımızdakileri sorduk, hem de etkinliği haberdar edince güncellenmiş kaynaklarına da eriştik. Dedikleri gibi yer ve zamanı erken netleştirmekte, kayıt alıp kaydolanlara ayrıca e-posta ile hatırlatma göndermekte ve de büyük şehirler için 3’den fazla saat ayırmakta fayda var.
  • Etkinlikten önce şu adımları netleştirirseniz etkinlik esnasında daha bol vaktiniz olur:
    • Hangi paylaşım alanlarındaki işleri kaydetmek istiyorsunuz?
    • Hangi haritalama aracını (OpenStreetMap, Google Maps vb.) kullanmak istiyorsunuz?
    • Kullanacağınız e-tablo ve haritayı da etkinlik öncesinde yaratıp paylaşım ayarlarını yapabilirsiniz. Böylece o gün sadece kullanıcı ekleyerek devam edebilirsiniz.
  • Eğer katılımcıların hepsini önceden tanımıyorsanız, ki bizde durum buydu, etkinliğe paylaşım kültürü ve ekonomisinden farklı şekilde haberdar kişiler katılacaktır. Bu sebeple hem belirlediğiniz paylaşım alanlarını (araç, fon, beslenme vb.) hem de nasıl online arama yapılacağını tane tane açıklamak, hatta sürekli görünür olacak bir yere adım adım yazmakta fayda var.

Teşekkürler!

Bize kapılarını açan Tasarım Atölyesi Kadıköy‘e, bizimle beraber ev sahipliği yapan Zumbara’ya, molamızı şenlendiren Don Kişot Sosyal Merkezi ve Faydalı İşler‘e ve tabii ki araştırmalardan sağlam çıkmayı beceren süper haritalama ekibine tekrardan kocaman teşekkürler!

Hummalı çalışma...

Hummalı çalışma…

Mola vakti Don Kişot Sosyal Merkezi'nde alternatif sergiden kalanlara baktık.

Mola vakti Don Kişot Sosyal Merkezi’nde alternatif sergiden kalanlara baktık.

TAK'ın yanına böyle de güzel bir yer açılmış, hayırlı olsun!

TAK’ın yanına böyle de güzel bir yer açılmış, hayırlı olsun!


One Comment

So, what do you think ?