:::: MENU ::::

Kitaplar Candır!

“Kitaplar candır!” – Bir kullanıcımız böyle yazmış üye olmak için doldurmasını rica ettiğimiz forma. Ne güzel demiş! Biz içimizdeki kitap ve kütüphane aşkını adımıza dahi taşıdık. Tabii bu biraz kargaşaya da mehal oldu ama “verilecek kitaplarım var naapayım?” sorularını hep zevkle yanıtladık. Artık ayrı ayrı cevaplamayalım diyerek gönüllümüz Genar Ersoy’un da yardımıyla kitap paylaşabileceğiniz mecraları bir araya getirdik. 

Online Kitap Dostları

Eşya Kütüphanesi’nde şu anda 101 adet kitap var, İstanbul, Ankara, İzmir, Yalova, Giresun, Trabzon ve Kayseri’den paylaşılmış. Eşya Kütüphanesi dışında da pek çok farklı online platform var kitap paylaşımı yapabileceğiniz:

1 Silgi 1 Kalem – Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki okulların kütüphanelerine kitap bağışlamak isterseniz tam yeri burası.

Verrr – Kullanmadığınız, hibe etmek istediğiniz kitaplarınızı verrr’de listeleyerek kitapseverlere ulaştırabilirsiniz.

BookSerf – Okumak istediğiniz kitabı sahibiyle buluşarak 2 haftalığına ödünç alabileceğiniz ya da sizde olan kitapları okumak isteyenlere ödünç verebileceğiz bir platform. Ayrıca BookSerf’in Osmanbey’de bir kitaplığı, buluşma yeri var. Burada diğer kitap paylaşanlarla görüşüp, sohbet edebilirsiniz.

Facebook Grupları

Armağan uçuşturma çemberi: Bu çember Filiz Telek’in başlattığı bir armağan ekonomisi deneyi. Bir ihtiyacınız varsa bunu paylaşabileceğiniz ve uçuşturmak istediğiniz bir armağanınız varsa paylaşabileceğiniz bir topluluk. Kitap sık sık aranılan ve uçuşturulan armağanlardan.

Freecycle ve Kitap Freecycle – Freecycle tüm dünyada farklı gruplarca devam ettirilen kocaman bir takas çemberi diğebiliriz. Kitap Freecycle ise yakın zamanda başladı. Okumak istediğiniz kitapları talep edip, vermek istediğiniz kitapları okurseverlere teklif edebileceğiniz bir facebook grubu.

Kitaphane – Erhan Bozkurt’un Zumbara’dan paylaşılan kitaplardan esinlenerek Kitaphane’yi başlatmış. Kitaphane ödünç kitap talep edip, paylaşabileceğiniz bir Facebook grubu.

Gerçek Kütüphaneciler

Kar Toplumsal Dönüşüm DerneğiDaha önceki bir yazımızda da kendilerinden bahsetmiştik. Türkiye’nin farklı yerlerinde okul kütüphaneleri kurup, kütüphane kullanımını arttırmak için çalışmalar yapıyorlar.

Nöbetçi Kütüphane – Nöbetçi Kütüphane Adana’da bulunan, acil durumlarda ziyaret edebileceğiniz, şehrin diğer kütüphaneler kapalıyken açık olan bir kütüphanedir. Akşamları açılan bu kütüphane, gece çok geç saatlere kadar kitap okumak, araştırma yapmak isteyenlerin kullanımı için güzel bir alternatif. Keşke her şehrimizde bir tane nöbetçi kütüphane olsa!

Eşekli Kütüphaneci – Mustafa Güzelgöz diğer adıyla Eşekli Kütüphaneci, eşeklerin sırtına yüklediği kitaplarla kitapların büyülü dünyasını Ürgüp’ün 36 köyüne ulaştırmıştı bundan yıllar önce. Onun izinden giden bir grup kitapsever, kitap yardımı ve talebinde bulunabileceğiniz bir websitesi kurmuşlar.

Eşya Kütüphanesi’nde paylaşılmış kitap örnekleri ile bu yazımızı bitirelim. Bornova, Kadıköy, Levent ve Yalova‘dan paylaşılmış olan aşağıdaki kitaplardan birini ödünç almak isterseniz kütüphanemize bekleriz!

 

 


So, what do you think ?