:::: MENU ::::

Zamana Güvenmeyi Öğrendik!

Önce birkaç hayal vardı: beraber üretmek, kalbimizin götürdüğü yolu izlemek, gülmek, eğlenmek. Birkaç hayal, birkaç yapılacak iş… Yapılacaklar yapıldı, kimi hayal gerçek oldu, kimisi olmadı, nadasa, zamana bırakıldı… Sonra hayallerimiz gerçekleştikçe garip bir hayal doğurma moduna girdik. “Bu bile olduyorsa şu neden olmasın? Deneyelim görelim!” Hayaller iyi hoş da, hayaller büyüyünce yapılacak işler de artıyor, listemiz uzuyordu. Ara ara birbirimize sorar olduk “İşler yetişmiyoooor!” İyi de nereye ne yetiştiriyoruz? 

Hemen bugünden bir örnek, daha doğrusu bu yazıya vesile olan örnek. Geçen sene Eşya Kütüphanesi için tam zamanlı yazılımcı ararken kullanıcılarımızdan Umutcan ve Yiğit’in önerisiydi, gönüllülerle beraber açık kaynak geliştirme yapmak. Araştırdık, konuştuk, danıştık, baktık hayallerimizle örtüşüyor, biz de dedik, sahi neden yapmıyoruz? Bugünse benim için hayalin de ötesinde… Şu anda Things hackathonundan bu satırları yazıyorum, 2. açık kaynak projemiz Paylaşım Canavarı‘nı geliştiriyoruz!

Düne kadar bilmiyordum, geçen sene Ayşe ile Coursera’dan oyunlaştırma dersi aldığımda, notlarımın işe yarayacağını. Bilmiyordum, yazın Hollanda’dan bir online oyun danışmanı ile tanışıp bilgelik çemberimize kattığımızda dün bize e-posta ile fikir vereceğini. Bilmiyordum “Yahu o kadar oyunlaştırma öğrendik, hadi kullanalım, hadi, hadi!” diye ekibin başının etini yerken bunların olacağını. Nerden bilebilirdim ki? Kim biliyor yarın neler olacağını? Bugün hatılatıyorum kendime yeniden, her şeyin bir zamanı var, bugün olmazsa belki yarın, olduğu kadar, olmadığı kader! 🙂

Diğer şükürlerimiz gibi kısaca nasıl oldu:

  • Hayırlısının olacağına galiba başından beri inandık, “Hayırlısı neyse o olsun!” dedik, diyoruz. (Girişimcilikle ilgili bir blogda hayırlısı ne iş demeyin, mühim, valla!)
  • Her ne kadar hızlandırma üzerine çalışan pek çok kurum olsa da, biz kendi, yani önce bireysel, sonra ekipsel hızımızı bulmak için çalıştık. Ara ara durduk, baktık, dinlendik.
  • Önemli olanın gündüz ve gece hayal kurmak olduğunu birimiz unutursak diğerimize hatırlatır oldu.
  • Uzun yapılacaklar listemize gömülmemek için türlü türlü işler, farklı analog ve dijital araçlar denedik. Bugünlerde kolay ve basit olduğu için idonethis ve haftalık hangout favorimiz. Taiga‘yı deniyoruz.
  • Mucizelere inanıyoruz, bakın ejderha dedik dedik oldu! 😀

♥ Çok şükür zamana güvenmeyi öğrendik! ♥

DSC03258-001

 


So, what do you think ?