:::: MENU ::::

Zincirleme Mutluluklar

Yaz sonunda Eşya Kütüphanesi ekibi olarak yeni bir işe giriştik: http://oyun.esyakutuphanesi.com/ Çok basit ihtiyaçlardan çıktı bu hayal, iş, yeni aşk, EŞK (Eşya Kütüphanesi ekibinden çıkanlara verdiğimiz isim):

 1. Halen evimizde kullanmadığımız, öylece duran eşyalar var. Pek çoğu birilerinden bize hediye edilmiş, hiç kullanılmamış, verilmeye kıyılamamış…
 2. Bizim gibi yaratıcı insanların sundukları armağanlar varolan sistemde maddi karşılık bulamayabiliyor. Bir yandan finansal ihtiyaçlar devam ediyor. Yazarlar, çizerler, sanatçılar, sosyal girişimciler, girişimciler, şifacılar, dansçılar, besteciler, şairler… Armağanlarıyla yaratma aşkıyla tutuşan pek çok kişi için durumun aynı olduğunu gördük.

Biz de birleştirdik bu iki ihtiyacı üçlü bir pazaryeri düşlüyoruz şimdi. Hem yüzyüze hem de online… Yaratıcı sosyal bir topluluk, hatta ekonomi.

aysu 2.jpg

İlk duyuruyu ekim sonunda yaptık Eşya Kütüphanesi kullanıcılarına. İçlerinden biri bize ‘Öncelikle yeni sitenizin ilgi çekici olduğunu söylemeliyim aslında pek anlayamamış olsam da yaratıcılık üzeriden nasıl para kazanabileceğimi merak ediyorum.’ diye yazdı bize, 23 Ekim’de.

Sonra yazışmaya, e-posta ile sohbet etmeye başladık Aslıhan Tan’la. Öğrendik ki yazıyormuş, şiir, müzik eleştirisi, yazı; onun da yaratıcı işleri, hayalleri varmış ve destek istiyormuş. Sitemizi gören Aslıhan sitedeki ‘Destek Arayanlar‘dan, Ayşe Gökçe Bor’dan, Esra Debreli Deniz’den, Elif Zilan’dan ilham alarak kendi bloğunu açmış; adına ‘kitle fonlaması’ ya da ‘imece fon’ dendiğini bilmeden çağrıya çıkmış, destek istemiş. Tanımadığı bir kişi 50 TL yollamış blog açıldıktan sonraki 2 hafta içinde. Aslıhan bu parayla her gün sırtında patates çuvalı taşıyan Ödemiş’teki komşusuna el arabası almış. Bana bunu anlattıktan sonra da ‘Kim bilir komşum ve bana parayı yollayan daha sonra bu mutlulukla ne yapmıştır?’ dedi.

Ben de ne yapacağımı bilemedim valla bu mutlulukla! Aslıhan’la geçtiğimiz hafta çarşamba günü görüştüm, yarım saat konuşuruz deyip 1,5 saat konuştuk. O kadar iyi geldi ki uçuyorum sanki o zamandan beri.

Sosyal etki tam olarak ne, nasıl ölçülür, emin değilim. Tek bildiğim etrafıma böyle insanlar çekilmeye devam edecekse bu yolun çok hayırlı olduğu. Ne demiş atalarımız: Her şeyin hayırlısııııı!

aysu 1

Yazan: Aysu Erdoğdu Miskbay

Çizen: Bahadır İşler


3 Comments

 • Yanıtla ÖZlem |

  Sitenizi , bloğunuzu bulduktan sonra sanki bi aydınlanma oldu 🙂
  29 yaşında Dış ticarette çalışan 3,5 yaşında bir kız annesiyim. Sitemdeki minişleri ben yapıyorum. Belki ileride bu konu da destek isteyebilirim ama öncelikle elimdeki fazla eşyalarımı bağışlayıp birilerine destek olmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim ?

  • Yanıtla havtakal |

   Merhaba Özlem, ne iyi ettin de buldun bizi 🙂
   Bugün içinde e-posta adresine bununla ilgili detaylı bilgi gönderiyor olacağız. Bunun haricinde bize bilgi@esyakutuphanesi.com adresinden ulaşabilirsin ne zaman istersen.

 • Yanıtla İsmet(bayan) |

  Çok sevdiğim Yeşilist’te rastladım size. Öncelikle kutluyorum. Ben de bir bloggerim. Emekli öğretmenim. Eşimle, radikal bir karar verip yorucu kent yaşamından kaçıp merkeze yakın bir köye yerleştik. Öte yandan ”tüketin!” dayatması yaşamın her alanında karşımıza çıkıyordu ve biz bu şekilde yaşamaktan bıkmıştık. Şimdi daha sade ve kendimize özgü bir yaşam tarzımız oldu. Kitaplarımızla, evcillerimizle, bahçemizle sade ama huzurlu yaşıyoruz. Daha önce ihtiyacımız olduğuna inandığımız pek çok şeyden vaz geçtk, Bu nedenle büyük bir rahatlama duyduk. Şimdi köy evimizin garajında hiç giymediğimiz oldukça pahalı ayakkabilar, bazı eşyalar, koliler halinde yüzlerce kitap duruyor. Bunlar işe yarasın istiyoruz ama gerçek anlamda işe yaramalı. Daha önce birilerine yardım amaçlı verdiğimiz bazı eşyaları, o kişinin ederinin çok altında satarak paraya dönüştürdüğünü öğrendik ve üzüldük. Bunu biz de yapabilirdik ama yapmadık. Ayrıca, kendi evcillerimiz dışında sokak hayvanları için de bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Tabii ki bunun için bazı harcamalar yapıyorum. Bütçemi aştığım da oluyor. İşte bizde durum bu. Şimdi sayfanızı iyice inceleyip nasıl katılımcı olabileceğimi anlamaya çalışacağım. Amacım hem bağışçı hem de özellikle bakmaya çalıştığım hayvanlar için kullanıcı olmak. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

So, what do you think ?