Yetiş ya Eros!

9, 16, 23, 30 Ağustos ve 6, 13, 20 Eylül 2022

20:00-22:30 @Zoom

Biz, Aysu ve Emre, ayrı ayrı çemberlerde ve dost meclislerinde yakın ilişkilere ve cinselliğe dair epeyce dinlenip demlendikten sonra, kendimizi birlikte düşlerken bulduk ve can-ı gönülden diledik: “Yetiş Ya Eros!” 

Cinsellik konuşmak için düzenli olarak bir araya gelip birlikte durduğumuzda neler olur?

Tutkunun ve aşkın sembolü Eros’u ve cinselliği merkeze buyur etsek neye şahitlik ederiz?

Teorileri, etiketleri bir kenara bırakıp kendimize ve etrafımızdaki canlara baktığımızda neler görürüz?

Tekrarlamaktan yorulduğumuz hikâyeleri bir kenara bıraksak ve çembere teslim olsak ağzımızdan neler dökülür, kulaklarımız neler duyar?

Gelin birlikte soralım, birlikte dinleyelim. Bizimle birlikte olmak, oynamak, oynaşmak, durmak, yavaşlamak, dinlemek ve dinlenmek isteyenleri, büyük bir zevkle, heyecanla ve iştahla, ilk kez gerçekleştireceğimiz “Yetiş Ya Eros!” buluşmalarına davet ediyoruz.

Yedi haftalık bu süreçte odak noktamız cinsellik olacak. İçinde nice potansiyeller barındıran; bizi keyfe, hazza, huzura, hatta bazı öğretilere göre aydınlanmaya götürebilecek iken; çoklukla utanç, korku, endişe, yetersizlik gibi türlü olumsuz duyguyu da açığa çıkaran parçamız… Belki henüz üzerine pek de düşünmediğimiz, konuşmadığımız, çekindiğimiz, sürgüne yolladığımız parçamız…

Güvenli ve şefkatli bir alanda cinselliğe dair hikâyelerimizi, geçmişte ve şimdide yaşadığımız güzellikleri ve zorlukları, her türlü kutlama ve yası ve içimizde bir araya gelince her ne canlanacak ise onu duyma niyeti ile yapılıyor bu davet. 

Ve şunu hep akılda tutarak: Cinsellik şüphesiz ki yaşamın diğer alanlarından ayrı değil, bütünün bir parçası. Onu ne çocukluğumuzdan bağımsız düşünebiliriz, ne şahit olduğumuz yakın ilişkilerden, ne ebeveynlerle olan ilişkimizden, ne de iş hayatlarımızdan.

Nedir?

“Yetiş ya Eros!” bir çember serisidir. Kolaylaştırıcılar dahil olmak üzere her bir katılımcısı ile anda yaşanır, görülür, duyulur. İçeriği net bir şekilde önceden belirlenmiş bir eğitim, atölye çalışması, konferans, terapi seansı ya da ders değildir.

Her ne kadar biz kolaylaştırıcılar olarak, bildiğimiz adabı elimizden geldiğince sunsak ve tecrübelerimizden yola çıkarak hepimiz için bir taslak akış hazırlasak da bu süreçte tam olarak neler olacağını çok şükür bilmiyoruz, bilemeyeceğiz. En fazla birlikte yeniden ve yeniden keşfedebiliriz.

Sürecimiz ağırlıklı olarak çember paylaşımlarına dayanacak. Kısa meditasyonlardan, bedensel hareketlerden ve an’ın gerektirdiği diğer bazı araçlardan da faydalanacağız. Zaman zaman bireysel ve grup çalışmaları da kullanacağız ve bazı haftalarda konuya dair ufak pratik önerilerimiz olacak. 

Bazı haftalarda kadın-erkek hep birlikte büyük çemberde, bazılarında ayrı ayrı buluşacağız. Bazılarında ise birbirimize tanık olacağımız alanlar açacağız: Kadınlar iç çemberde iken erkeklerin şahitlik etmesi, erkekler iç çemberde iken kadınların şahitlik etmesi gibi.

Ne zaman, nerede, kim kim?

Buluşma zamanlarımız: 

9, 16, 23, 30 Ağustos ve 6, 13, 20 Eylül salı günleri

20:00-22.30 (+ dileyenler için yarım saatlik after-party) 

@zoom

Toplam 20 kişi olmaya niyetliyiz: Bir Emre, bir Aysu, dokuz kadın, dokuz erkek katılımcı

Bu süreç bizi çok heyecanlandırıyor! Bilinmeze doğru birlikte adım atmak isteyenleri heyecanla çembere bekliyoruz.

Anlaşmalar

Bu davet, 7 çevrimiçi çemberi ve -ihtiyaca göre- Emre’nin tabiriyle ev ödevlerini, Aysu’nun anlayışıyla solo pratik önerilerini kapsamakta. Başvuran can’ların buluşmaların tamamına katılmalarını ve ödev/solo pratik davetlerini gerçekleştirmeye açık olmalarını bekliyoruz.

Dileğimiz yedi hafta boyunca çemberde açık zihin, açık kalp ve açık bedenlerle mevcut olmamız. Bunu birlikte sağlayabilmemiz için, başvuru formunda katılımcılardan uyacaklarına dair söz vermelerini beklediğimiz diğer anlaşmamız da bu:

“Çemberlerimizin bir gün öncesinden çemberin kapanışına dek (süreç boyunca pazartesi ve salıları) sarhoş edici ve uyuşturucu maddelerden uzak duracağım.”

Armağanlaşma

Bu çalışma karşılığında belirlediğimiz sabit bir ücret yok. Yedi haftalık sürecin sonunda, memnuniyetiniz ve bütçeniz doğrultusunda sizi dengede hissettirecek karşılıkları bize iletmeniz için alan açacağız. Bu süreci kolaylaştırmak için katılımcılara önerilen bir aralık sunacağız ve bir kısmını kesin kayıt için bize iletmenizi rica edeceğiz. Bununla birlikte önerdiğimiz aralık bağlayıcı değil, sadece yol gösterici ve fikir verici. Buna dair detaylı açıklamayı başvuranlarla paylaşacağız.

Kolaylaştırıcılar

Emre Ertegün

Yazma ile arası iyi olmakla birlikte kendini anlatmayı pek de sevmeyen Emre, uzun zamandır yalınlaşma ve kendini bilme yolculuğundadır. Hayatına giydirdiği çember pratikleri ve kırsalda sürdürdüğü sade yaşamının yanı sıra Rob Dreaming, Andrew Davies ve son yıllarda Meryem Suna ile çalışma şansına erişmesi bu yolculuğun önemli kilometre taşlarını oluşturmaktadır.

2013’ten bu yana birçok etkinlikte, çemberde alan tutmuş olup son zamanlarda yakın ilişkiler, cinsellik konularına daha fazla eğilmeye başlamış, bir yandan da sadece erkeklere yönelik olan çemberlere, buluşmalara ağırlık vermeye başlamıştır.

Yogayı, derin muhabbetleri, oyun oynamayı, dans etmeyi ve kahvaltıyı çok sever; hayata, aklı yettiğince ekoloji ve bütünün faydası açısından yaklaşıp buna göre yaşamaya gayret eder.

“Yeni”ye Doğru adlı kitabın* ve bol miktarda deneme yazısının aracısı olup yazılarını bir süredir HT Hayat portalında ve instagram hesabında paylaşmaktadır.

* Kitap, Emre’nin web sitesinden PDF formatında indirilebilir.

Aysu Erdoğdu Miskbay

Merhaba, ben Aysu. Kendimi bildim bileli yazar, çizer, şarkı söyler, dans eder, hayal kurar, hayatın karşıma çıkardıkları ile bol bol oynarım.

Eşya Kütüphanesi ve Anadolu Jam ile başlayan armağan ekonomisi, çember, şiddetsiz iletişim ve topluluk oluşturma tecrübelerim; The Way of Council (Çemberin Yolu), Guerreiros Sem Armas (Silahsız Savaşçılar), Kadınlar Şifadır ve İçsel Doğum eğitim ve pratikleri ile devam etti. Bugünlerde kolaylaştırıcılık ve tılsımlı yolculuklara rehberlik yaparak, Sesli Tarot podcastini hazırlayıp sunarak; gözlerimi, kulaklarımı, aklımı ve kalbimi her gün yeniden açarak; kendimi, doğayı ve toplumu keşfim sürmekte.

Yirmili ve otuzlu yaşlarımın büyük bir kısmı, cinsellikle ilgili korku ve acılarımı, neşe ve zevke dönüştürmekle geçti. Bu esnada fırsat bulduğum her dost meclisinde cinsellik konusunu açtım. Otuzlarımın başında iyileşmemde büyük rolü olan sevgilimle evlendim. Panseksüel ve çokaşklıyım.

Pandeminin başından beri eşimle, 19 yıllık yol arkadaşımla, düzenli yapmaya çalışıp halen bir düzene oturtamadığımız ilişki çemberleri yapıyoruz. Cadıların Bilgelik Yolu sayesinde de 2022’nin başından beri her yeniay ve dolunayda kadın çemberindeyim. Bu sene mart ayında Queer Jam’e katıldıktan sonra cinsellik alanında yeniden çember açmak istedim ve çok şükür buradayım.

Bol keyifli ve keşifli başvurular!

Görseller: Mike Willcox